psv-cska fianle

PSV-CSKA 2-1. PSV triumfon ne Champions League.

PSV triumfon ne Champions League duke mundur CSKA te Moskes 2-1 qe do thote kualifikim ne vendin e dyte ne Grupin B e kalim ne fazen me eliminim direkt dhe eshte hera e pare qe ne vitin 2006 qe nje skuader hollandeze nuk kalon fazen me Grupe.

Psv-ja fillon nje loje te qete dhe te kontrulluar, e bindur se dy nga tre rezultatet ishin pozitiv. Ne fakt pjesa e pare mbyllet pothuaj pa emocione nese perjashtojme nje goditje nga afer me koke te kudo ndodhurit Luuk De Jong dhe nje goditje denimi te rrezikshme te miqve me ane te Dusan Tosic ku nje plastike e Jeron Zoer largon rrezikun.

Pjesa e dyte nis me miqte qe kerkojne fitoren pasi ajo do thoshte edhe kualifikim per ne Europa League por skuadra e Cocu-t eshte kuadrate dhe kontrollon me lehtesi ndeshjen dhe rezultatin.

Por kur nuk e pret arrin te keqijat. Nga nje korner i ruseve, mbrojtja e PSV-se largon topin, ne ate nderhyjne Guardado dhe Tosic dhe arbitri spanjoll, Fernández Borbalán tregon piken e 11 metershit.

Sinqerisht edhe me replay nuk arrijme te kuptojme ose shikojme me mire se arbitri sinjalizon nje kontakt i topit me dore qe nuk shihet apo nje kontakt mes dy lojtareve qe perseri nuk shihet, vetem gjesti teatral i Tosic.

Megjithate nga pika e 11 metershim me nje qetesi dhe mjeshteri Ignjashevich kalon CSKA-ne ne avantazh dhe ne Europa League.

Por ne fytyren e ruseve akoma nuk eshte larguar buzeqeshja dhe PSV barazon.psv-cska de jong

Nga nje kros i nje goditje denimi topi goditet nga mbrojtja ruse qe largon rrezikun por me koke Hendrix afron De Jong (ruset gabojne ne mynyre qesharake pozicionin jashte loje) topin e barazimit. Kapiteni i vetem me Akinfejev e dergon ne majtas  ndersa topin djathtas 1-1 dhe Philips Stadion eshte ne delirim te plote.

Me humbjen e Manchester United ky rezultat çon PSV-ne ne fazen tjeter te Champions.psv-cska Propper

Por PSV-ja nuk kendaqet me pak dhe 4 minuta para perfundimit te takimit me ane te Davy Propper shpon porten ruse dhe fasta mund te vazhdoje….tashme enderra eshte realitet.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *