xavi simons pallone d'oro

Xavi Simons “ylli” 12 vjeçar hollandez i Barcelones.

Xavi Simons, lojtari 12 vjeçar hollandez i Barcelones sapo ka fituar Topin e Arte si “Lojtari me i Mire i Turneut Intenacional” te Miamit.

Natyrisht eshte lojtari me i talentuar i “La Masia” , ose shkolles se futbollit te te rijve te Barcelones.

Po kush eshte Xavi Simons???

I lindur ne Amsterdam ne Prill te 2003 ne Amsterdam dhe i jati Regillio Simons (tani ish futbollist) dhe e ema Peggy te dashuruar pas mesfushorit te Barces, 23 vjeçar i asaj kohe, vendosin ta quajne Xavi.Xavi Simons

Pak vite me vone pasi babai i tij largohet nga futbolli, spostohen per te jetuar ne Spanje ne  Rojales te Alicantes dhe aty Xavi hedh hapat e pare futbollistik tek Club Deportivo Thader, por ne moshen 7 vjeçare ish lojtari i Barcelones, tani nje nder drejtuasit e qendres La Masia te Barcelones shikon tek ai telentin natyral dhe e afron pran skuadres Pre Benjamin 2010-11 ku fiton menjehere kampionatin.

Vitet qe vijne jane vetem konfermime dhe suksese per “kaçcurrelat e Arit te Barcelones”(kujton shume me floket e tij yllin columbian te viteve ’90, Carlos Varlderrama) saqe edhe skuadrat angleze jane “kujdesur” per te e sidomos Arsenal dhe Chelsea e cila i ka bere prinderve nje oferte shume te majme por ne te njejten kohe edhe Barcelona ka folur me prinderit dhe Xavi vazhdon te luaje per Barcen.valderrama simons

Natyrisht kjo aventure do te vazhdoje deri ne moshen 16 vjeçare kur Xavi do te firmose kontraten e tij si futbollist dhe deri ne ate kohe Chelsea, Arsenal o skuadra te tjera do te rrisin akoma oferten, por La Masia nuk ke ndermend te largoje nga rradhet e saj nje thesar te tille.

Pozicioni i tij ne fushe eshte po ai i Xavit te Barcelones, ne mesfushe dhe ja se çfare thote Simons kur eshte takuar me Xavin e vertete: ” Kur takova Xavin per here te pare i thashe se prinderit kane vendosur te me quanin si ai: filloj te qeshe dhe ishte nje moment shume defryes per mua.Ai eshte idhudhi im e shpresoj ta imitoj, e di se eshte shume e veshtire, por do te impenjohem ne maksimum per tja arritur”.

Ja disa perla ne gjysem finale:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *