psc campo

Psv Eindhoven, Kampione e Hollandes. Disa shifra.

Psv Eindhoven eshte Kampione e Hollandes per sezonin 2015-16, eshte titulli i saj i 23-te ne historine e saj.psc campion

Ky titull erdhi ne saj te fitores se 500-te ne trasfert nga 1012 ndeshje (kunder PEC Zwolle per 3-1) dhe eshte titulli i katert ne diten e fundit te Kampionatit per te.

Per here te pare pas sezonit 2009-10 qe perfundon kampionatin me vetem dy humbje.

Psv ka ndare piket ne mynyre perfekte 42 brenda dhe 42 jashte fushes se saj. 84 pike totale.

Jeroen Zoet eshte portieri i dyte ne historine e PSV-se qe mbajti porten e tij te paprekur 13 ndeshje (pas Andreas Isaksson 16 ne sezonin 2009-10).

Philip Cocu eshte trajneri fitues i Eredivisies me Psv-ne, i dyte ne historine e klubit me perqindje te larte pikesh te fituara 74 %, me mire se ai ka bere Hans Kraay 82 %.

Psv ka hunbur 6 pike me skuadrat e gjysmes se larte te klasifikimit dhe 12 pike me ato te pjese se poshtme.

Psv eshte skuadra qeka gjuajtur me shume ne Eredivisie (619) dhe pjesa me e madhe ka shkuar ne porte (245)dhe ka shenuar te pakten 7 gol me shume se te tjeret (88).

34 ndeshje, 84 pike, 26 fitore, 6 barazime dhe vetem 2 humbje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *